Stvarnost hrvatskog toplinarstva- dio III

Iz prethodna dva posta nije teško zaključiti da je, zbog nastale situacije u zgradi, a nadasve načinom upravljanja i obračunskim troškovima za isti, raslo nezadovoljstvo korisnika, vlasnika-suvlasnika stanova u zgradi.
Kako bi se nešto poduzelo, potražio se drugi Upravitelj, a poklopila se okolnost da je taj Upravitelj bio u to vrijeme pred izdavanjem suglasnosti od strane HERA-e za tzv. kupca toplinske energije (prema, tada već važećem, Zakonu o tržištu toplinske energije).
S Upraviteljem (kupcem toplinske energije) uspjelo se dogovoriti da se poduzmu neke radnje kako bi se postojeće stanje ublažilo. 
Konzultirajući se sa "toplinarskom" strukom (neovisnim pojedincima) vlasnici-suvlasnici donijeli su neke odluke koje su imale za cilj da se postigne što pravednija preraspodjela troškova obzirom na stanje da je omjer "uključeni : isključeni" bio "52 : 48" %. Izračunima i procjenom prema nekim sličnim objektima poput ovoga, došlo se do kompromisnog rješenja da se prvo promijeni način obračuna i to tako da se kategorija "snaga" naprosto izbaci, da se mjesečno pobroje svi ulazni materijalni troškovi (energent, potrošni materijal, polica osiguranja kotlovnice...), tome pridodaju troškovi usluge nadzora i upravljanja kotlovnicom (neka vrsta kategorije "energija"), te usluga obračuna i naplate troškova i na taj način se došlo do sveukupnog mjesečnog troška cjelokupnog sustava.
Rezultanta takvog načina obračuna bila je da se sveukupni mjesečni trošak smanjio za cca 40 %. Interesantno, zar ne? Možemo pretpostaviti što se do prije plaćalo, kome i zašto.
Nadalje, obzirom na "isključenost" iz sustava, kako više nije postojala kategorija "snaga", a činjenica da su sada "uključeni" nosili gotovo sveukupan "teret", donijeta je odluka da se sveukupni mjesečni trošak za sustav grijanje (bez troškova pripreme potrošne tople vode) dijeli u omjeru "uključeni : isključeni", "65 : 35" %.
Kupac toplinske energije (istovremeno i Upravitelj zgrade) poštivao je takvu odluku i nekoliko mjeseci je sustav tako i funkcionirao.
Sve do trenutka kada se u zgradi nije ponovno probudila struja "bojleri" i "isključeni" kreću u akciju da smjene Predstavnika, a u čemu se i uspjelo.
Ubrzo nakon toga, dotadašnji kupac toplinske energije raskida ugovor sa zgradom.
Novi Predstavnik, u suradnji sa vlasnicima-suvlasnicima "isključeni", odabire novog kupca toplinske energije, automatizmom se vraća način obračuna prema Zakonu o tržištu toplinske energije (uvodi se kategorija "snaga" i "energija" za samostalni toplinski sustav), a što rezultira povećanjem ukupnog troška za zgradu, ni manje niti više već 44%, odnosno onoliko koliko je i prije bilo kada se kotlovnicom "bavila" tvrtka od javnog "interesa".

I sve je to u okviru Zakona o tržištu toplinske energije, Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (većina od 50+1 % suvlasničkih udjela u smislu neto stambene površine donosi pravovaljane odluke) da nije činjenice: odluku su donijeli oni koji uopće ne koriste (ne konzumiraju) toplinski sustav grijanje i to u ime i za račun onih koji ga koriste.
Pa gdje toga ima??? Doista ne mogu a da se ne pitam pa ima li ta manjina "isključeni" bilo kakav moral, etiku? Pa čemu onda Ustav HR u kojem je poštivanje privatnog vlasništva jedno od temeljnih načela? Upravitelja kao i sadašnjeg kupca toplinske energije puno to i ne treba brinuti, ne radi se direktno o njihovim pričama, već treba brinuti vlasničko-suvlasničku zajednicu o kojoj je ovdje riječ. Ona se treba zapitati o svojim temeljnim vrijednostima, kao i poštivanju realnog fizikalnog stanja više stambene zajednice.

I da završim ovu priču (sa općenitim dijelom jer o detaljima, kako o tehničkim, tako i ekonomskim i nadasve dugoročnim rješenjima ću zasigurno još puno pisati) na način da nas sve skupa pitam: jesmo li doista toliko "kratkovidni" da ne vidimo kamo nas vode politikanti, odnosno kako je napisao kolega Joler: 

" I tako državna tijela peru ruke od odgovornosti za bilo što što tvrtke kupci TE budu pisali u ugovoru i daju im mogućnost ucjenjivanja zgrada (jer sada automatski postaju i održavatelji postrojenja), na papiru nam je, kada nas pitaju iz EU, tržište TE deregulirano, a u praksi imamo stambene zgrade naspram još većih lokalnih monopolista, bar za sada."

Nema komentara: